For a better experience please change your browser to CHROME, FIREFOX, OPERA or Internet Explorer.
Yozgat’ta İki Belde Doğalgaza Kavuştu

Yozgat’ta İki Belde Doğalgaza Kavuştu

 

Saraykent‘in Dedefakılı Beldesi ile Sorgun’un Doğankent beldesi doğalgazına kavuştu. Her iki belde de yetkililerin yoğun çabası sonucu doğalgazla buluştu.

 

Yozgat’ın iki güzide beldesi Doğankent ve Dedefakılı uzun çabalar sonrası doğalgazla buluştu. Ak Parti Yozgat Milletvekili ve seçim işleri Başkan Yardımcısı Yusuf Başer’in girişimleriyle doğalgaz yatırım Programına alınan Doğankent ve Dedefakılı kasabalarında artık doğalgaz kullanılabilecek.

Doğankent Belediye Başkanı Doğan Sungur, doğalgazın beldelere ulaşması töreninde konu hakkında açıklamalarda bulundu. Beldesini doğalgazla buluşturmanın sevincini yaşayan Sungur, 27 yıldır belediye başkanlığı görevini yürüttüğünü hatırlatarak şöyle konuştu, ” belediye başkanlığımda en heyecanlı, en önemli günlerinden birini yaşıyorum. Doğankent bugün tarihi bir gün yaşıyor. Doğankent ve Dedefakılı beldelerinin doğal gaz çalışmasının ilk kazmasını vuruyoruz. 6 seçime girdim, hiç heyecanlanmadım ama bugün çok heyecanlıyım. İmrenerek baktığımız, şu da bizim memleketimizde olsun dediğimiz hizmetleri, şimdi bir bir yerine getiriyoruz. Bize bu heyecanı, mutluluğu yaşatan başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Enerji Bakanımız Fatih Sönmez ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi. Sungur, doğal gaz alt yapı çalışmalarının 2021 yılı sonlarına doğru tamamlanacağını ve aynı yılın sonunda belde halkının doğal gaza kavuşacağını sözlerine ekledi. Düzenlenen törende Ak Parti Yozgat Milletvekili Yusuf Başer ,Yozgat’ın doğalgaz olmayan ilçe ve beldelerini doğalgazla buluşturmaya devam ediyoruz. Saraykent ile Doğankent ve Dedefakılı Beldelerimize gelecek doğalgazın kaynak törenine katılmaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz. Artık Doğankent’li, Saraykentli, Dedefakılılı kardeşlerimize seçimlerde verdiğimiz doğalgaz sözünü gerçekleştirmek üzereyiz. Bundan sonra da Yozgat’ın doğazgazı olmayan beldelerine doğalgaz hizmetini götürmek görevimiz olacaktır.” dedi. Doğalgaz kaynak törenine AK Parti Yozgat Milletvekili ve Seçim İşleri Başkan Yardımcısı Yusuf Başer, Saraykent Belediye Başkanı Ahmet Öçal, AK Parti Yozgat İl Başkanı Çelebi Dursun, İl Genel Meclis Başkanı İskender Nazlı, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Kürşat Kılıç, Yozgat Sürmeligaz İşletme Müdürü İhsan Salman ve vatandaşlar katıldı.

 

Doğankent hakkında kısa bir hatırlatma; Timur, 1402 Ankara Muharebesi’nden dönerken bu bölgeye de uğramış. Timur’un askerlerinin buraları da talan ettikleri, askerlerin baskılarından kaçanların “Gümüş oluk” mevkine saklandıkları ve ilk defa burada yerleştikleri rivayet edilmektedir. Çevre köylerin or­tasında merkezi bir yerde yolların birleştiği toplanma yeri olarak kuytu yer anlamında “Peyke” adını vermişler. Bu isim zamanla “Peyik” olarak söylene gelmiş. Beldenin şimdiki ismi ise Doğankent’tir.

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top
WhatsApp chat